8 червня 2017 року Голос України опублікував Закон України від 17 травня 2017 року за № 2037-VIII, який набере чинності 8 липня цього року, вказаним законом було внесені зміни до деяких законодавчих актів, нововведення були внесені до Сімейного Кодексу України, а саме:
– аліменти визнаються власністю дитини;
– мінімальний розмір аліментів збільшено до 50% від прожиткового мінімуму;
– стягнути аліменти можна в порядку наказного провадження.
Наказне провадження є спрощеним видом судового провадження, без виклику сторін та в мінімальні терміни.
Ще одне нововведення – розширено перелік причин, які враховує суд при визначенні розміру аліментів, а саме:
– наявність у платника аліментів рухомого і нерухомого майна, грошових коштів;
– дорогі покупки платника (вартість яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму), якщо вони не відповідають офіційним доходам людини.
Тобто якщо при вирішенні судом суперечки про стягнення аліментів позивач зможе довести і документально підтвердити значні витрати колишнього чоловіка, це служитиме підставою для збільшення суми, що належить дитині.
При цьому неповнолітня дитина може самостійно отримувати і розпоряджатися грошима. Раніше нормами Сімейного кодексу прописувалося, що аліменти є власністю того з батьків, на ім’я кого вони виплачуються.
Також раніше аліменти були часткою від доходу платника, а якщо заробіток був нерегулярним, то гроші стягувалися у фіксованій сумі. Новим же порядком встановлено, що одержувач аліментів самостійно визначає, який спосіб стягнення йому вибрати – в частці від заробітку чи у твердій грошовій сумі.
Крім того встановлено, що до стягнення на одну дитину передбачена одна чверть доходу одного з батьків, на двох дітей – одна третина, а на трьох і більше дітей – половина заробітку платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на кожну дитину. А при стягненні аліментів у твердій грошовій сумі мінімально можна претендувати на 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.«Раніше в разі стягнення аліментів через суд мінімальний платіж на дитину не міг бути нижче 30% від прожиткового мінімуму на дитину, а це для дітей віком до 6 років – 1228 грн, від 6 до 18 років – 1531 грн».
У разі ж виникнення заборгованості з вини платника, одержувач має право вимагати неустойку в розмірі 1% від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. Однак сума неустойки не повинна перевищувати 100% розміру основної заборгованості.