flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Суддею Старобільського районного суду було опубліковано статтю у місцевому виданні “Вісник Старобільщини”.

21 січня 2014, 10:30

                                                 Вироки на підставі угод.

 

         Одним із найбільш революційних нововведень нового Кримінального процесуального кодексу України,який набрав чинності 20 листопада 2012 року (КПК), є запровадження досі невідомого українському кримінальному процесу інституту – кримінального провадження нв підставі угод. Цей документ передбачає можливість укладення: угоди про примирення між потерпілим та підозрюваним чи обвинуваченим; угоди між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.
         Обидва види угоди можуть бути укладені після моменту повідомлення особі про підозру і до моменту виходу суду до нарадчої кімнати для ухвалення рішення (тобто можлива ситуація, коли обвинувачений укладе угоду із прокурором або потерпілим під час свого останнього слова на судовому розгляді). Укладена сторонами угода про примирення або угода про визнання винуватості перевіряється у судовому засіданні, і якщо суд переконається,      «що укладення угоди сторонамиє добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дії будь яких інших обставин, ніж ті що передбачені в угоді», він затверджує угоду своїм вироком.
         Угоди про примирення між потерпілим і підозрюваним (обвинуваченим), можуть бути укладені у провадження щодо злочинів невеликої та середньої тяжкості, якими завдана шкода фізичній особі або майнова шкода юридичній особі, за ініціативою будь-якої із сторін.
         Вироком Старобільського районного суду від 28.10.2013р. обвинувачений Р. визнанний винним у скоєнні злочину,передбаченого ч.1 ст.185 КК України, тобто у відкритому викраденні чужого майна. Судом згідно з новим КПК затверджено угоду про примирення між обвинуваченим і потерпілою. Згідно з угодою обвинуваченому призначене покарання у виді штрафу в розмірі 850 грн. Під час досудового розслідування встановлено, що громадянин Р., перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, таємно викрав велосипед марки «Україна»,який належить громадянці З. Угода про примирення була укладена в ході досудового розслідування.
         Угоди про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним (обвинуваченим) можуть бути укладені у провадженнях щодо злочинів невеликої та середньої тяжкості та у провадженнях щодо тяжких злочинів. Ці угоди можуть бути укладені в провадженнях щодо злочинів, внаслідок яких шкода завдана лише державним та суспільним інтересам. Відповідно до ч.4 ст. 469 КПК угода про визнання винуватості не може бути укладеною в кримінальному провадженні, в якому бере участь потерпілий. Ось приклад такої угоди. Вироком Старобільського райсуду від 09.09.2013р. обвинувачений С. визнаний винним у скоєнні злочину передбаченого ч.1 ст.309 КК України, тобто у незаконному придбанні, виготовленні та зберіганні наркотичних засобів без мети збуту. Судом згідно з новим КПК затверджено угоду про визнання винуватості між прокурором Старобільського району та обвинуваченим С. Обвинуваченому призначено покарання у вигляді одного року обмеження волі, та на підставі ст.75 КК України він звільнений від відбування покарання із встановленням іспитового строку протягом року. Під час досудового розслідування встановлено, що громадянин С. в районі села Верхня Покровка Старобільського району знайшов дикорослі рослини коноплі,переніс за місцем свого проживання, де висушив для подальшого власного вживання.
         Слід визнати, що підозрюваний (обвинувачений), укладаючи угоду, визнає вину і втрачає право на апеляційне та касаційне оскарження вироку суду. Прокурор же шляхом укладення угоди повністю звільняється від обов’язку проводити розслідування та тягаря доведення вини підозрюваного (обвинуваченого) у суді, передбаченого ст. 17 КПК.
         Суд може скачувати вирок, яким затверджена угода , якщо особа, яка звернулася з відповідним клопотанням, доведе, що засуджений не виконав умови угоди. Наслідком скасування вироку є призначення судового розгляду в загальному порядку або направлення матеріалів провадження для завершення досудового розслідування в загальному порядку.
О.форощук.
Суддя Старобільського районного суду.