flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Керівником аппарату Старобільського районного суду опубліковано статтю у місцевій газеті "Телегазета"

26 лютого 2014, 09:20

Аліменти підлягають індексації

Багато хто з одиноких матерів звертається до суду за захистом прав своїх неповнолітніх дітей з позовами про стягнення аліментів, та мало хто з них знає про те, що аліменти, призначені у твердій грошовій сумі підлягають індексації.

Для того щоб допомогти громадянам у реалізації захисту їх прав пропоную розібратися що ж таке індексація та як і за яких умов її проводять.

            У ст. 184 Сімейного кодексу України йдеться про те, що якщо платник аліментів має нерегулярний дохід, частину доходу отримує в натуральній формі, а також за наявності інших істотних обставин, суд за заявою платника або одержувача аліментів може визначити їх розмір у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів, призначених судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації згідно з Законом України «Про індексацію грошових доходів населення». Сам порядок проведення індексації здійснюється відповідно Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078.

Під індексацією мається на увазі таке збільшення доходів населення, яке дало б можливість хоча б частково компенсувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Щомісяця Міністерством статистики України обчислюється і не пізніше 10 числа наступного місяця публікується індекс споживчих цін (показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари і послуги для населення).

Індексацію грошових доходів населення (зокрема аліментів) проводять, якщо розмір індексу споживчих цін перевищив поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101%, і здійснюється з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Тож, наприклад, якщо поріг інфляції був перевищений у травні, а показник опублікований в червні, то індексація з урахуванням цього показника відбудеться в липні.

Індексації підлягають аліменти в межах прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку.

 Звичайно, розмір аліментів, призначених судом у твердій грошовій сумі не перевищує розміру прожиткового мінімуму. Але якщо таке трапиться, індексації підлягатиме лише та частина виплат, що не перевищує розміру прожиткового мінімуму.

Сума індексації визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на розмір приросту індексу споживчих цін, поділений на 100%.

Складністю було те, що ні в Законі України «Про індексацію грошових доходів населення», ні в Порядку № 1078 аліменти не вказані серед об'єктів, що підлягають індексації. Тому часто бухгалтерія підприємства, де працює платник, і державна виконавча служба відмовляють одержувачу аліментів у їх перерахунку з урахуванням індексації. У такому разі можна порадити одержувачу аліментів звернутися до суду, який ухвалив рішення, із заявою про його роз'яснення на підставі ст. 28 ЗУ «Про виконавче провадження». За наявності визначення суду у державного виконавця будуть всі правові підстави для проведення індексації.

Крім того такого правового висновку, що розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації дійшов Верховний Суд при розгляді на засіданні Судової палати в цивільних справах 6 листопада 2013 р. справи №6-113цс13, предметом якої був спір про збільшення розміру аліментів та стягнення суми індексації.

                 Керівник апарату

 Старобільського районного суду                                     Нещерет І.В.